שירות חדש להוכחת בעלות על יצירות

כולנו יוצרים יצירות כל הזמן. חלקנו אף עוסקים בכך ומתפרנסים ממסחור יצירות שאנו יוצרים או שיוצרים עבורנו. בין אם מדובר במחזה, שיר, תמונה או סרטון, היצירה מוגנת בחוק זכות יוצרים באופן אוטומטי ובחינם. מרגע שהיצירה מקובעת ומפורסמת, היא מוגנת באופן אוטומטי ואסור לאף אחד להעתיקה ללא אישור היוצר. באופן כללי, החוק קובע בעלות ראשונה ליוצר היצירה. עם זאת, חשוב לציין כי החוק גם קובע נסיבות חריגות בהן היוצר לא יהיה הבעלים הראשון של היצירה כגון יצירה שנוצרה במקום עבודה.
בסכסוכים משפטיים הנוגעים להעתקה של יצירות, עולות לעיתים שאלות בנוגע למועד יצירת היצירה ולזהות היוצר. לשם הוכחת זהות היוצר ומועד יצירת היצירה, קיימים בשוק כלים שונים אשר מסייעים בקביעת זהות היוצר עוד בשלב היצירה ובטרם מישהו העתיק אותה.

מה עושים במקרה של סכסוך משפטי ?

ניתן לסמן את היצירה עם הסימן © ולכתוב כי כל הזכויות שמורות ליוצר מסוים ולהוסיף את שנת היצירה. ניתן גם להפקיד את היצירה בצירוף תצהיר מתאים אצל עורך דין או נוטריון. במדינות מסוימות בעולם, יש אף מרשם מדינתי של זכויות יוצרים להפקדת יצירות שונות על ידי בעליהם, כדי שאלו יוכלו להוכיח, במהלך סכסוך משפטי, כי הם יצרו את היצירה במועד מסוים. לצערנו, מרשם מסוג זה לא קיים בישראל. עם זאת, מרשם מסוג זה כן קיים במדינות מפותחות כגון ארה"ב, מדינות האיחוד האירופי וסין ונראה כי אף אם היצירה הופקדה במרשם מדינתי של מדינה אחרת, הדבר יניח את דעתו של בית המשפט בישראל בקובעו כי מדובר בראיה המוכיחה את בעלותו של היוצר ביצירה. בהערת אגב, יוער כי בהתאם לחוק בארה"ב, קיימת חובה חוקית להפקיד את היצירה במרשם הפדראלי בארה"ב וזאת בטרם היא הועתקה על ידי אחר, שכן אחרת לא ניתן יהיה לתבוע פיצויים ללא הוכחת נזק על הפרת זכות היוצרים. לפי החוק הישראלי, ניתן לתבוע פיצויים ללא הוכחת נזק של עד 100,000 ₪ לכל פעם שהיצירה הועתקה ללא רשות.

שירות חדש להוכחת בעלות על יצירה

לאחרונה, הארגון העולמי לקניין רוחני בשוויץ (WIPO) החל להציע שירות חדש שנועד לסייע בהוכחת הבעלות על יצירה. השירות המוצע הוא הנפקת תביעת אצבע דיגיטאלית המוטבעת ביצירה דיגיטאלית כגון תמונה או סרטון וזאת ללא סימון חיצוני או שינוי היצירה. כך, בבוא היום, ככל שהיוצר יידרש להוכיח את מועד יצירת היצירה על ידו (ובכך את בעלותו ביצירה), הוא יכול בקלות להעלות את הקובץ לאתר של WIPO לאימות תביעת האצבע ובכך להוכיח את זהות היוצר ומועד היצירה.
היתרון הבולט של שירות חדש זה טמון בכך שמדובר בתביעת אצבע דיגיטאלית המוטבעת על גבי היצירה עצמה אשר נשארת בחזקת בעליה (היצירה לא מועלית לאתר של WIPO). זאת, בניגוד להפקדת עותק מהיצירה אצל אדם או מרשם מדינתי. בכך, נשמרת סודיות מוחלטת לעצם התהליך ואין העתקים נוספים של היצירה בחזקת אחרים. יתרונות נוספים הם העלויות הנמוכות הכרוכות בהליך יצירת הסימון הדיגיטאלי והשימוש בטכנולוגיה מתקדמת למניעת זיופים של הסימון הדיגיטאלי.
מדובר למעשה בתעודת ביטוח ליצירות. העלות זולה יחסית (כ- 20 פרנק שוויצרי לסימן דיגיטאלי ויש אפשרות לרכוש כמויות גדולות בנחה) וההליך מהיר ופשוט. לאחר ביצוע הטבעת הסימן ביצירה הדיגיטאלית, ניתן אף להנפיק (בתוספת תשלום) תעודה מרשימה המעידה על זהות היוצר ומועד יצירת היצירה. תעודה זו יכולה לשמש את היוצר גם לצרכים שיווקיים ולהרתעת מפרים פוטנציאליים בשוק.

** המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת ו/או האתר אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן