עיקול נכסים בהוצאה לפועל

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מהותו של הליך הוצאה לפועל, הינה נקיטת כל האמצעים הנדרשים על מנת לאפשר לזוכים בתיק להחזיר לעצמם חלק גדול ככל האפשר מהכספים אשר החייב אמור לשלם להם ולא שילם. חלק מהותי של הליך ההוצאה לפועל הינו הטלת עיקול על נכסים השייכים לחייב. בהמשך התהליך נמכרים הנכסים שעוקלו, עד למצב שבו נכנסו לקופת ההוצאה לפועל סכומי כסף המספיקים לתשלום החובות או מנגד עד שלא נותר רכוש של החייב שאותו אפשר לעקל לטובת קופת ההוצאה לפועל. מהם סוגי הרכוש והנכסים שניתן לעקל? אילו תנאים חייבים להתקיים על מנת שדירת המגורים של החייב תימכר לטובת תשלום החובות?  להלך התשובות.

סוגי רכוש ונכסים הניתנים לעיקול

למעשה, מרבית הרכוש השייך לחייב ניתן לעיקול, אם אין אמצעי אחר העומד לרשות החייב לפרוע את החובות שלו. עם הרכוש הזה ניתן למנות עיקול נכסים, כולל נכסים הנמצאים בידי צד שלישי. לדוגמה – עסק החייב כסף, ומצד שני יש לו לקוחות החייבים לו כספים, אותו לקוח חייב להעביר כספים לקופת ההוצאה לפועל ככל שהתבקש לעשות כך. נכסים נוספים הם מקרקעין השייכים לחייב, אשר גם אותם ניתן לעקל ולמכור. הרפורמה בהוצאה לפועל מאפשרת למכור גם את הדירה שהחייב מתגורר בה, ובתנאי שהנושה מצא עבור הדיירים (קרי בני המשפחה של החייב) מגורים חלופיים הולמים. עם זאת, התשלום כנגד ההוצאות למגורים החלופיים ייגבה מסכום המכירה של דירת המגורים. ואולם למרות האמור לעיל, יש סוגים מסוימים של רכוש שלא ניתן לעקל. עם הרכוש ניתן למנות מזון, ביגוד השייך לחייב וכן תשמישי קדושה. בנוסף, אסור לעקל גם בעלי חיים ובעיקר חיות מחמד השייכים לחייב. זאת, בנוסף לפריטי רכוש אחרים המפורטים בחוק.

תנאים למכירת דירת המגורים של החייב

מכירה של דירת המגורים של החייב היא אמצעי קיצוני, אשר השימוש בו הוא אמצעי אחרון בדרך לפירעון החובות של החייב. מכירת הדירה שבה מתגורר החייב יחד עם בני משפחתו, יכולה להתבצע אך ורק לאחר שנמצא מקום מגורים הולם לכל הנפשות המתגוררות בדירה שאמורים להתפנות ממנה לצורת המכירה שלה. אמנם הנושה ישלם את הוצאות המעבר ושכר הדירה, אבל הוא יהיה רשאי להוסיף את ההוצאות הללו לחוב של החייב כלפיו. דירת המגורים תימכר במכרז, כאשר אם סכום המכירה עולה על יתרת החוב, יועבר הסכום העודף לחייב. הליכי הוצאה לפועל הם עניין מסובך ומורכב, שמומלץ להניח אותו בידיים מקצועיות. כדאי ליצור קשר כעת ואנו נסייע לך בהליכי הוצאה לפועל על כל המורכבות הכרוכה בהם.

אהבתם את המאמר ?

אתר עורכי דין ומגשרים מקפיד להגיש לכם מאמרים, חידושים וטיפים רבים מעולם עריכת הדין והגישור.
רוצים להיות חלק מפאנל המומחים שלנו ? לקבל טור באתר הכולל קרדיט ואפילו קישור לאתרכם ? מעולה.
שלחו לנו מייל לכתובת : id4umail@gmail.com.

** המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת ו/או האתר אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

נקודה למחשבה...

ממומן
פרסום בכלכליסט בזמן משבר כלכלי

פרסום בכלכליסט בזמן משבר כלכלי

דווקא בזמן משבר כלכלי סוער, פרסום בכלכליסט בעיתון כלכלי יכול להיות ההשקעה המשתלמת ביותר שתבצעו. ואם כבר פרסום בעיתון כלכלי,

קרא עוד ←
פרסום מודעות מכרז בזמן משבר כלכלי

פרסום מודעות מכרז בזמן משבר כלכלי

הקורונה הביאה עימה גל פיטורים ויציאה של עובדים בכירים בתעשיה ובארגונים מובילים לחופשות ללא תשלום. חלק מן המשרות נמחקו לחלוטין

קרא עוד ←

כרטיס ביקור דיגיטלי ב 79 ש"ח לשנה

Play Video
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן