השפעת הקורונה על דיונים בבתי המשפט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב print

נגיף הקורונה נכנס לחיינו בסערה בתחילת חודש מרץ 2020. בתחילת הדרך, עדיין לא היתה ברורה מידת ההשפעה של הנגיף הזה על חייו של כל אזרח בישראל. עם הזמן התברר שהמדינה כולה, ובכלל זה מערכת בתי המשפט, נכנסה לסוג של הסגר אשר המטרה העיקרית שלו היא מניעת הידבקות בלתי מבוקרת ובלתי נשלטת בנגיף. בשורות להלן נעסוק בהשפעה של נגיף הקורונה על דיונים בבתי המשפט. כיצד השפיע נגיף הקורונה על מערכת בתי המשפט בישראל? מן התקנות החדשות המאפשרות לבתי המשפט להמשיך למלא את תפקידם, תוך שמירה על בריאות הציבור?

ההשפעה של נגיף הקורונה על בתי המשפט

ההשפעה המשמעותית ביותר של נגיף הקורונה על דיונים בבתי המשפט נוגעת בעיקר למספר התיקים המטופלים. המספר הזה קטן בצורה משמעותית. על פי הודעה לעיתונות שפורסמה בתחילת אפריל, התקיים רק כשליש ממספר הדיונים שנקבעו לשבוע האחרון של חודש מרץ, 3,597 דיונים בלבד מתוך 11,366 דיונים שנקבעו. השפעה דומה מתקיימת גם על מספר ההחלטות שהתקבלו. ככלל, צומצמה מאד  העבודה והטיפול בתיקים רבים נדחה למועד מאוחר יותר. הצמצום במספר הדיונים ובפעילות של מערכת בתי המשפט בכלל, היתה תוצאה של החלטה מושכלת שהתקבלה בנושא על ידי משרד המשפטים. עם זאת, לצמצום הפעילות תרמה גם העובדה שמספק שופטים ורשמים, כמו גם עובדים אחרים במערכת, היו בבידוד ושופט אחד אפילו חלה בקורונה.

דיונים מרחוק בבתי המשפט

במקביל לצמצום הפעילות, החלה מערכת המשפט בפיילוט של דיונים מרחוק, באמצעות תוכנות ייעודיות המאפשרות השתתפות בדיון בלא נוכחות פיזית בבית המשפט. זאת, באמצעות שיחות וידיאו רבות משתתפים. המטרה העיקרית של הפיילות היא לטפל במספר גדול ככל האפשר של תיקים גם בתקופה רבת אתגרים זאת. מדובר בשיטה שנמצאת עדיין בפיילוט, אבל ככל שעובר הזמן מתרבים הסיכויים שהשיטה הזאת תהפוך לדומיננטית, או לכל הפחות למקובלת בהמשך הדרך. על מנת לעשות סדר בדברים, פורסמו הנחיות הנוגעות לשני מרכיבים עיקריים: הראשון – אופן ההתחברות לשיחת הווידיאו והשני נודע לכללי ההתנהגות בזמן השיחה, שנועדו למנות זילות התהליך וזלזול של מי מהמשתתפים בבית המשפט. למרות האמור לעיל, עדיין מתקיימים דיונים בבתי המשפט, אם כי מספרם הצטמצם מאד. הדיונים מתקיימים תוך עמידה בתקנות החירום, שמירה על מרחק ועטית מסכות כנהוג במרחב הציבורי. חשוב להזכיר גם שהדיונים במתכונן החדשה הם וולונטריים ולמי שאיננו מעוניין להשתתף בדיונים במתכונת הזאת עומדת הזכות לסרב להם.

אהבתם את המאמר ?

אתר עורכי דין ומגשרים מקפיד להגיש לכם מאמרים, חידושים וטיפים רבים מעולם עריכת הדין והגישור.
רוצים להיות חלק מפאנל המומחים שלנו ? לקבל טור באתר הכולל קרדיט ואפילו קישור לאתרכם ? מעולה.
שלחו לנו מייל לכתובת : id4umail@gmail.com.

** המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת ו/או האתר אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

נקודה למחשבה...

ממומן
פרסום בכלכליסט בזמן משבר כלכלי

פרסום בכלכליסט בזמן משבר כלכלי

דווקא בזמן משבר כלכלי סוער, פרסום בכלכליסט בעיתון כלכלי יכול להיות ההשקעה המשתלמת ביותר שתבצעו. ואם כבר פרסום בעיתון כלכלי,

קרא עוד ←
פרסום מודעות מכרז בזמן משבר כלכלי

פרסום מודעות מכרז בזמן משבר כלכלי

הקורונה הביאה עימה גל פיטורים ויציאה של עובדים בכירים בתעשיה ובארגונים מובילים לחופשות ללא תשלום. חלק מן המשרות נמחקו לחלוטין

קרא עוד ←

כרטיס ביקור דיגיטלי ב 79 ש"ח לשנה

Play Video
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן