חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב print

הקלות רבות לחייבים בתוקפת משבר “הקורונה”

בחודש ספטמבר נכנס לתוקפו חוק חדלות פירעון ושיקום חייבים.
החוק מביא בשורה ותקווה חדשה לכל פושטי הרגל היחידים, אך לעתים טומן בתוכו סיכונים כאלו ואחרים. במאמר זה אדגיש את ההקלות “שאימץ” כונס הנכסים הרשמי במשבר “הקורונה”,כדלהלן:
משבר הקורונה לא פסח על משרד המשפטים וכתוצאה ממשבר זה הוחלט ביום ה-15.3 על הפחתת סכום התשלום החודשי או קבלת פטור זמני מחובת התשלום לחייבים המצויים בהליך.

הקלות במסגרת חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי

כמו כן, ביום ה-24.3 הודיע הכונס הרשמי על כיבוד אימות תצהירים שייחתם באימות מרחוק (באמצעות שיחת וידאו), ללא התייצבות פיזית בפני עו״ד, וזאת כל עוד מוכרז מצב חירום בשל ״הקורונה״, וביום ה-30.3 פורסמו הקלות בהגבלות על החזקת כרטיסי חיוב וביצוע פעולות בחשבון.
הקלות אלו מאפשרות לבנקים להנפיק כרטיס חיוב ״דביט״ לחייבים המצויים בהליך, וזאת ללא צורך בקבלת אישור מהנאמן.

זאת ועוד ,ביום ה-02.04 פורסמו הנחיות בדבר הליכי חקירה ובירור של חייבים, והנחיות והוראות בנוגע לקיום אסיפות הסדר חוב, בהתאם להנחיות משרד הבריאות ופרסום מודעת חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי.
בהנחיות אלו נקבע, בין היתר, כי ניתן לקיים בירור או חקירה של חייב באמצעות אמצעים טכנולוגיים .

וביום ה-22.4 אף הוחלט כי כספים שחייב קיבל כדמי אבטלה, כמענק לסיוע עצמאים או כמענק סיוע לחג הפסח, יועברו לידו של החייב, ולא יעשה שימוש בכספים אלו להחזר החוב.
נקבע עוד, כי חייב הזכאי לפיצויי פיטורים עקב פיטוריו ממקום עבודתו בתקופת משבר ״קורונה״, ואינו מצליח למצוא מקום עבודה עקב המצב, רשאי לפנות לבית-המשפט שבו מתנהל ההליך ולהגיש בקשה לקבלת סכומים מתוך כספי פיצויי הפיטורים.
אציין שישנם עוד מס’ הקלות שבוצעו ע”י כונס הנכסים הרשמי שמפורסמים בהרחבה באתר משרד המשפטים .

עו״ד אבי קורקוס מסכם:
משבר הקורונה, גרם לנזק כלכלי קשה מאוד למרבית אוכלוסיית העולם וכמובו שהנו פסח על האוכלוסיות החלשות ובעיקרן על אוכלוסיית “החייבים”, כתוצאה מכך, משרד המשפטים במדינת ישראל התחשב לא מעט בחייבים ואימץ גישת “סבלנות” בתקופה זו בדרך של הקלות כפי שפירטתי במאמרי.
יש לציין, במידה והחייב ייבחר לנצל תקופה זו ולהשתמש בהקלות הללו לרעה , הוא עלול להיפגע רבות בעתיד ואף להביא לסיום ההליך באמצעות פיזורו.
כמו כן, על החייבים ו/או באי כוחם מוטלת החובה להתעדכן באופן שוטף על ההקלות ו/או השינויים בתקופה זו, ולנהוג בהתאם לשינויים שמרחשים באופן רציף בתקופה זו.

אבי קורקוס

עו"ד אבי קורקוס

אבי קורקוס ושות' עורכי דין

הוצל"פ, חדלות פירעון ושיקום כלכלי

** המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת ו/או האתר אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן