זכויות יוצרים – שימו חותמת שזה שלכם

אנו מוקפים ביצירות מסוגים שונים, תמונות, סרטים, מוזיקה, סיפורים, תוכניות עסקיות, תוכנת מחשב ועוד ועוד.
כל היצירות הללו מוגנות תחת חוק זכות יוצרים באופן אוטומטי מרגע פרסומן, מבלי שהיוצר צריך לבצע פעולה כלשהי.
כך לדוג', סופר שכתב ספר זוכה להגנת זכות יוצרים מרגע פרסום הספר ולצדדים שלישיים אסור להעתיק אותו. בניגוד לפטנטים, עיצובים וסימני מסחר, אין צורך לבצע הליך של רישום על מנת לקבל זכות קניינית. הזכות ניתנת מכוח הדין ואינה כרוכה בתשלום כלשהו – זכות חינמית.

כל הזכויות שמורות

רבים סבורים כי ללא הסימן © כל הזכויות שמורות, אין הגנה, אך אין זה נכון. כל יצירה מקורית ומקובעת   בהתאם לדרישות חוק זכות יוצרים מוגנת באופן אוטומטי ומקנה לבעליה מונופול מרגע פרסום היצירה בציבור. הוספת הסימון ©  נועדה לשם הצהרה כלפי צדדים שלישיים ויצירת הרתעה, כך שמפרים עתידיים לא יוכלו לטעון כי לא ידעו שהיצירה מוגנת בזכות יוצרים, ולכן ניתן להוסיף את הסימון באופן חופשי ליצירה. נהוג להוסיף את שם בעל זכות היוצרים ביצירה והשנה בה נוצרה היצירה.

הראשון שיוצר את היצירה מקבל את המונופול ביצירה.
לפיכך, כאשר שני אנשים עושים שימוש מסחרי באותה יצירה, מתעוררת השאלה העובדתית מי היה הראשון שעשה בה שימוש, ומי למעשה יצר את היצירה. לשם כך, כדי להוכיח שימוש ראשוני ביצירה ואת עצם היצירה שלה, ניתן להפקיד את היצירה במרשמים מדינתיים של זכויות יוצרים. בישראל עדיין אין מרשם כזה (בעבר היה נהוג להפקיד את היצירה בצירוף תצהיר אצל עו"ד) אך בארה"ב קיים מרשם ותיק, זול ומאוד ידידותי לתפעול – משרד זכויות היוצרים הפדראלי – אשר מאפשר הפקדה נוחה ודיגיטאלית של יצירות בצירוף הצהרה על כל פרטי היוצר והיצירה. הפקדה זו יכולה לשמש את היוצר גם בישראל להוכחת בעלותו ביצירה במקרה של הפרת זכויות יוצרים. נכון למועד זה, עלות האגרה מסתכמת ב- 55 דולר ארה"ב בלבד.

חתימה אלקטרונית כראיה

לאחרונה, ארגון הקניין הרוחני העולמי יצא בשירות חדש, המאפשר חתימה אלקטרונית על גבי קובץ דיגיטאלי באופן שמטביע בו תאריך ושעה. הקובץ הדיגיטאלי שעבר חתימה אלקטרונית, עשוי לשמש כראיה לעניין מועד יצירת היצירה. היתרון הגדול של שירות זה, בניגוד להפקדה במרשם זכויות היוצרים בארה"ב, הינו כי ארגון הקניין הרוחני העולמי איננו מחזיק או שומר את הקובץ אצלו, הקובץ נשאר לאורך כל הדרך בבעלות ובחזקת בעליו. גם בשירות זה מקבלים תעודה מרשימה וגם שירות זה ניתן בעלות צנועה יחסית של עשרות דולרים בלבד.

לסיכום, זכות יוצרים היא אחת הזכויות הנדירות בדיני הקניין הרוחני אשר זוכות להגנה אוטומטית מבלי שבעלי היצירה צריכים לבצע פעולה כלשהי. למרות זאת, כדאי להכיר את היצירות המוגנות בזכויות יוצרים ולנקוט באמצעים הזמינים והזולים יחסית כדי שביום הדין תוכלו להוכיח שאתם אלו שיצרתם את היצירה וכי היא שייכת לכם ולא שמי שהפר את זכויותיכם.

** המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת ו/או האתר אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן